To badanie może uratować życie tysiącom Polek. Ale jego wprowadzenie się opóźnia
Ministerstwo Zdrowia zapowiadało wprowadzenie diagnostyki HPV DNA jako powszechnego standardu diagnostycznego już stycznia 2025 r. Specjaliści apelowali o to od dawna, bo – jak podkreślają – wprowadzenie i upowszechnienie tego badania sprawi, że będzie można zdiagnozować kobiety ze stanem przedrakowym, a w raku szyjki macicy wczesne wykrycie zmian nowotworowych umożliwia całkowite wyleczenie. Ważne jest też, aby badanie było dostępne dla wszystkich kobiet.
Wprowadzenie testu HPV DNA jako badania przesiewowego pozwoli uratować życie tysiącom Polek i będzie tańsze niż cytologia – uważają eksperci.
Badanie HPV DNA – ważny element profilaktyki
Tym, jak wygląda realizacja projektu, zainteresowała się posłanka Agnieszka Maria Kłopotek w ramach interpelacji.
Przypomniała, że Unia Europejska zaleca stosowanie testów HPV DNA jako preferowanego narzędzia do przesiewowych badań raka szyjki macicy u kobiet w wieku 30-65 lat, co pięć lat, a „diagnostyka HPV DNA ma znacznie wyższą czułość w porównaniu z cytologią oraz brak subiektywności oceny wyników”.
W piśmie skierowanym do minister zdrowia Izabeli Leszczyny pyta:
- Jaki jest aktualny status projektu wprowadzenia testów HPV DNA, jako powszechnego standardu diagnostycznego od stycznia 2025 r?
- Czy zostały już podjęte konkretne działania mające na celu zapewnienie powszechnej dostępności testów HPV DNA od wyznaczonej daty?
- Jakie są planowane kroki w zakresie edukacji oraz komunikacji z pacjentkami dotyczące zmiany standardu diagnostycznego oraz znaczenia testów HPV DNA?
Program się opóźni, bo został rozszerzony
W imieniu resortu zdrowia odpowiedział Jerzy Szafranowicz.
Przypomina, że wprowadzenie testu HPV DNA jako podstawowego badania przesiewowego w Programie „Profilaktyka raka szyjki macicy” jest zapisane w Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, a prezes AOTMiT zarekomendował zakwalifikowanie tego badania jako świadczenia gwarantowanego z zakresu programów zdrowotnych.
Jednak „w toku prac w gronie ekspertów podjęto decyzję o wprowadzeniu testu HPV HR (obejmującego HPV DNA i gentypowanie 16/18) dla kobiet w wieku 25 – 64 lata, co jest zgodne z najnowszymi rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników”.
Dlatego – jak wyjaśnia Szafranowicz – data wprowadzenia testu w kierunku HPV musiała zostać zmieniona z uwagi na podjęcie decyzji o wprowadzeniu testu HPV HR.
„Na chwilę obecną nie ma możliwości wskazania ostatecznej daty wprowadzenia testu HPV HR. Projekt rozporządzenia został już przygotowany i poddany konsultacjom wewnętrznym w Ministerstwie Zdrowia. Trwają uzgodnienia z Departamentem Prawnym MZ przed przekazaniem projektu rozporządzenia do konsultacji publicznych” – pisze wiceminister.
Trwają szczepienia i kampanie informacyjne
Szafranowicz dodaje, że Ministerstwo Zdrowia prowadzi działania informacyjne, edukacyjne i promocyjne dotyczące profilaktyki przeciwnowotworowej, w tym raka szyjki macicy i szczepień przeciw HPV, w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej „Planuję Długie Życie”. Prowadzenie kampanii wynika z Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, jest realizowana w oparciu o telewizję, radio, prasę, internet.
Ponadto MZ podjęło szereg działań informacyjno–edukacyjno-promocyjnych dot. szczepień przeciwko HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy. To m.in. wprowadzenie rządowego powszechnego programu szczepień przeciw HPV, a także kampanie z wykorzystaniem mediów ogólnopolskich oraz mediów społecznościowych MZ z udziałem ekspertów i wykorzystujące rzetelne informacje oparte na badaniach o korelacji HPV z nowotworami, bezpieczeństwie i skuteczności szczepionek.